U organizaciji Kulturnog centra Homer, 11.6.2019.godine u hotelu Franca, u Bijelom Polju , održana je radionica “Ratifikacija Marakeškog sporazuma – Učinimo knjige dostupne svima”. Učesnici su bili bibliotečki radnici iz gradova sa sjevera Crne Gore.

Marakeški sporazum je vrlo važan dokument koji će omogućiti bržu i lakšu dostupnost knjižne građe u pristupačnim formatima svim licima bez vida i svim drugim licima, koja iz bilo kog drugog razloga, nijesu u mogućnosti da čitaju standardnu, crnu štampu. Radionici su prisustvovali bibliotečki radnici, njih jedanaestoro, iz Bijelog Polja, Berana, Plava, Rožaja, Andrijevice i Pljevalja. Na radionici su predstavljene i komentarisane najznačajnije odredbe Marakeškog sporazuma, s ciljem da se bibliotečki radnici upoznaju sa benefitima koje će donijeti potpisivanje ovog Sporazuma svim korisnicima bez vida i sa drugim smetnjama zbog kojih ne mogu koristiti standarno štampane knjige, ali i svim budućim “ovlašćenim subjektima ” koji će moći nesmetano da transponuju knjige u pristupačni format, bez saglasnosti autora i bez novčane naknade, isključivo, na neprofitnoj osnovi.
Zajednički zaključak učesnika je bio da je radionica mnogo doprinijela boljem razumijevanju Marakeškog sporazuma i da će pokrenuti bibliotečke radnike na dalje širenje informacija o Marakešu u svojim bibliotekama.
Ovom radionicom, kao i sa predhodne dvije, na kojima je učešće uzelo preko 30 bibliotečkih radnika, Kulturni centar Homer se pridružio javnom zagovaranju za potpisivanje Marakeškog sporazuma.
Radionicu je vodila Smiljana Radusinović, bibliotekar u Biblioteci za slijepe Crne Gore.
Istog dana u Bijelom Polju u organizaciji Kulturnog centra Homer održana je još jedna radionica-okrugli sto .
Na tom skupu učestvovali su predstavnici izdavača, pisci, kao i osobe oštećenog vida, odnosno korisnici Biblioteke za slijepe Crne Gore. Na skupu su se našli i predstavnici medija, kao i kulturni radnici iz Bijelog Polja, Berana i Kolašina.
Instruktorka na okruglom stolu, Marija Zeković, prisutnima je predočila suštinu i značaj Marakeškog ugovora i njegove posljedice u vidu lakšeg i bržeg transponovanja štampanih tekstova u audio formu ili Brajevo pismo. Učesnici su mahom bili mišljenja da je društveno odgovorno i, nadasve, humano, ograničiti domaćim zakonodavstvom autorska prava, kako eventualno sprečavanje umnožavanja djela kroz audio formu u ovlašćenim ustanovama ne bi bilo pravno i praktično moguće.
Korisnici i recepijenti audio knjiga, već dijelom upoznati preko medija sa projektom Ratifikacija Marakeškog sporazuma – Učinimo knjige dostupne svima, posebno su se interesovali za knjige u audio formi nastale u ustanovama u regionu, ne skrivajući zadovoljstvo što će sa primjenom sporazuma u regionu, audio materijal nastao posljednjih godina biti dostupniji.
Učesnici diskusije su uvjereni da će u najskorije vrijeme nadležne državne instance sprovesti potrebnu proceduru kako bi Marakeški sporazum zaživio i u našoj zemlji i regionu, na zadovoljstvo oko 15 000 slijepih i slabovidih, a samim tim i na opštu korist.
Radionica za sjevernu regiju, održana u Bijelom Polju, završni je skup te vrste u okviri projekta NVO Kulturni centar Homer i partnerske NVO Ekvivalent: Ratifikacija Marakeškog sporazuma – Učinimo knjige dostupne svima. Nosioci projekta izražavaju veliko zadovoljstvo zbog obavljenog posla, tj. upoznavanja šire javnosti sa suštinom Marakeškog sporazuma, kao i zbog prvih koraka nadležnih državnih službi u pravcu ratifikacije i potpisivanja.
Na radionicama i okruglim stolovima koje je Kulturni centar Homer u saradnji sa NVO Ekvivalent organizavao u Baru, Podgorici i Bijelom Polju, učestvovalo je preko 60 bibliotečkih radnika, pisaca, predstavnika izdavača, medija i korisnika biblioteka za korisnike kojima štampani materijali nijesu čitljivi. Ti skupovi organizovani su u okviru projekta “Ratifikacija Marakeškog sporazuma- učinimo knjige dostupne svima”, koji je finansijski podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. U okviru istog projekta na jesen u Podgorici planirana je završna konferencija koja treba da okupi predstavnike više Ministarstava, bibliotečke djelatnike, pravnike, autore , predstavnike izdavača i korisnike bibliotečkih publikacija u pristupačnim formama sa ciljem da se široj javnosti a posebno nadležnim ogranima državne uprave skrene pažnja na značaj Marakeškog sporazuma i njegove ratifikacije u Crnoj Gori.