Тромјесечну обуку на Радију Хомер и на Радију Црне Горе завршило је шест особа са инвалидитетом (ОСИ), од којих је њих четворо кроз осмомјесечни радни ангажман стекло знања и искуства из области новинарства, реализације и организовања програма.
То је саопштено на конференцији Културног центра (КЦ) Хомер, који је у протеклих 12 мјесеци у партнерству са Радио телевизијом Црне Горе (РТЦГ) реализовао пројекат „Медијска струка – прави оквир за добар посао“, уз подршку Завода за запошљавање Црне Горе (ЗЗЗЦГ).

Предсједник Скупштине Културног центра „Хомер“, Божидар Денда, подсјетио је да је КЦ Хомер у претходних пет година аплицирао за четири пројекта код Завода за запошљавање Црне Горе, наводећи да је од те институције добио 191.808 хиљада еура, док укупни оправдани трошкови за све ове пројекте износе 198.438 хиљада.
„Циљ тих пројеката био је да се младим, незапосленим особама оштећеног вида омогуће посебни програми за обучавање за рад на рачунару, прилагођени часови радијског новинарства, као и стицање радних вјештина, способности и самопоуздања како би постали конкурентнија радна снага са већим шансама на тржишту рада, посебно у дијелу послодаваца из медијског сектора“, рекао је Денда.
Он је истакао да је главни циљ био и да остаје већа запошљивост особа са оштећењем вида, и укупно свих ОСИ.
„Започели смо са њиховим запошљавањем у нашем Радију Хомер који је први електронски медиј за културу и теме везане за ОСИ у Црној Гори, а вјерујемо да ће те особе своју прилику наћи и у другим медијским кућама, тим прије што већ постоје примјери добре праксе који на то указују“, навео је Денда.
Он је казао да је тренутно у Радију Хомер запослено пет ОСИ.
„За претходних пет година потписано је 13 уговора о раду са особама оштећеног вида на терет одобрених пројеката код ЗЗЗЦГ, и још пет уговора на терет нашег Удружења послије завршетка тих пројеката, што по оба основа чини скоро до 18 потписаних уговора о раду“, рекао је Денда.
Он је истакао да је укупан број полазника на реализованим обукама у петогодишњем периоду 29 особа, а мјесто њихове обуке била је Редакција Радија Хомер, Радио Црне Горе као и дидактичке сале Библиотеке за слијепе Црне Горе.
„Њихов послодавац био је Културни центар Хомер, а њихово радно мјесто било је мјесто радијског водитеља и новинара сарадника у Радију, мјесто тонског продуцента као и организатора програма. Сви ови подаци указују да је Радио Хомер одиграо значајну улогу у погледу подизања нивоа радне и професионалне рехабилитације ОСИ, као и њихове укупне социјализације“, истакао је Денда.
Додатна вриједност, како је навео, реализованих пројеката лежи у чињеници да је током њихове реализације расла и јачала и сама радио станица КЦ Хомер.
Денда је казао да је Јавни сервис дао нови квалитет и још већи замајац пројектним активностима КЦ Хомер и укупним, како је навео,напорима у правцу професионалне рехабилитације у укупне социјалне интеграције чланова и других ОСИ.
„Након тромјесечне обуке на Радију Хомер и на Радију Црне Горе, коју је прошло шест полазника, њих четворо имало је прилику да кроз осмомјесечни радни ангажман на поменутим радио станицама стичу знања и искуства из области новинарства, реализације и организовања програма, а Радио Хомер ће након истека пројекта о свом трошку запослити двије особе на период од шест мјесеци“, рекао је Денда.
Представница ЗЗЗЦГ Грацијела Ракоњац, казала је да Црна Гора има најнапреднији Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању лица са инвалидитетом, наводећи да тим актом прописано је да послодавци који запошљавају ОСИ имају низ бенефита приликом запошљавања истих.
„У том контексту, Црна Гора је створила услове за отварање нових радних мјеста. И оно што је наведено кроз сва стратешка документа јесте да препреке које имају ОСИ приликом запошљавања јесу неадекватна знања, као и вјештине, а са друге стране имамо предрасуде од стране послодаваца који нерадо запошљавају ОСИ јер сумњају у њихове радне способности“, навела је Ракоњац.
Према њеним ријечима, ЗЗЗЦГ реализује низ мјера са циљем да се отклоне препреке приликом запошљавања ОСИ.
„Један од значајних програма Фонда за професионалну рехабилитацију јесте дођела бесповратних средстава за запошљавање ОСИ, кроз грант шеме. Ти пројекти су створили услов да се отворе нова радна мјеста и да се запосле ОСИ. До сада је ЗЗЗЦГ објавио осам јавних позива, вриједности 13,5 милиона еура, укључено је хиљаду ОСИ, и од тог броја је било запослено 50 одсто укључених учесника током трајања пројекта у најкраћем трајању од половине трајања пројекта“, истакла је Ракоњац.
Генерални директор РТЦГ, Божидар Шундић,казао је да је Јавни сервис савезник у свим акцијама, када треба заштити или изборити права гледалаца и слушалаца, наводећи да је РТЦГ „кров под којим има мјеста и посла за свакога од нас“.
Он је рекао да РТЦГ данас има дворструку улогу према свим специфичним друштвеним групама.
„Прво, да их као послодавац у складу са њиховим специфичним знањима, вјештинама и праксама запосли и омогући им несметано функционисање те помогне напредовање и даље обучавање. Колективна неупућеност може се смањити уколико се особе са неким од облика инвалидитета укључе на свим нивоима медијске организације“, истакао је Шундић.
Он сматра да људи који пролазе кроз искуство које инвалидитет са собом носи имају мало или немају прилику да говоре о томе како су представљени у медијима.
„Гласила би се, стога, морала још снажније подстицати да запошљавају ОСИ, али и да им дају више простора за изношење мишљења, ставова и идеја. Медији морају бити позитиван примјер подстрекач и друштвени чувар када су други јавни субјекти у питању“, рекао је Шундић.
Он је оцијенио да се пројекат „Медијска струка – прави оквир за добар посао“ показао успјешним, поручујући да га треба наставити.
Полазница обуке у оквиру пројекта „Медијска струка – прави оквир за добар посао“ Тијана Јањевић казала је да је током обуке пуно новог научила, наводећи да је и раније имала искуство радећи на радију.
„Али рад на Радију Црне Горе ми је много помогао јер ипак Јавни сервис се разликује од других радио станица. На основу свог искуства могу да закључим да је захтјевнији, да од новинара захтјева виши ниво квалификованости. Пуно сам научила и ово је за мене било драгоцјено искуство у погледу новинарског посла. Надам се да ћу у будућности моћи негђе то знање и да примјеним“, казала је Јањевић.

 

У наставку можете погледати како су се учесници конференције обратили присутнима:

Божидар Шундић:

Божидар Денда:

 https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/BD1.mp4

 https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/BD2.mp4

Грацијела Ракоњац:

https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/GR.mp4

Тијана Јањевић:

https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/TJ.mp4