Tromjesečnu obuku na Radiju Homer i na Radiju Crne Gore završilo je šest osoba sa invaliditetom (OSI), od kojih je njih četvoro kroz osmomjesečni radni angažman steklo znanja i iskustva iz oblasti novinarstva, realizacije i organizovanja programa.
To je saopšteno na konferenciji Kulturnog centra (KC) Homer, koji je u proteklih 12 mjeseci u partnerstvu sa Radio televizijom Crne Gore (RTCG) realizovao projekat „Medijska struka – pravi okvir za dobar posao“, uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG).
Predsjednik Skupštine Kulturnog centra „Homer“, Božidar Denda, podsjetio je da je KC Homer u prethodnih pet godina aplicirao za četiri projekta kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, navodeći da je od te institucije dobio 191.808 hiljada eura, dok ukupni opravdani troškovi za sve ove projekte iznose 198.438 hiljada.
„Cilj tih projekata bio je da se mladim, nezaposlenim osobama oštećenog vida omoguće posebni programi za obučavanje za rad na računaru, prilagođeni časovi radijskog novinarstva, kao i sticanje radnih vještina, sposobnosti i samopouzdanja kako bi postali konkurentnija radna snaga sa većim šansama na tržištu rada, posebno u dijelu poslodavaca iz medijskog sektora“, rekao je Denda.
On je istakao da je glavni cilj bio i da ostaje veća zapošljivost osoba sa oštećenjem vida, i ukupno svih OSI.
„Započeli smo sa njihovim zapošljavanjem u našem Radiju Homer koji je prvi elektronski medij za kulturu i teme vezane za OSI u Crnoj Gori, a vjerujemo da će te osobe svoju priliku naći i u drugim medijskim kućama, tim prije što već postoje primjeri dobre prakse koji na to ukazuju“, naveo je Denda.
On je kazao da je trenutno u Radiju Homer zaposleno pet OSI.
„Za prethodnih pet godina potpisano je 13 ugovora o radu sa osobama oštećenog vida na teret odobrenih projekata kod ZZZCG, i još pet ugovora na teret našeg Udruženja poslije završetka tih projekata, što po oba osnova čini skoro do 18 potpisanih ugovora o radu“, rekao je Denda.
On je istakao da je ukupan broj polaznika na realizovanim obukama u petogodišnjem periodu 29 osoba, a mjesto njihove obuke bila je Redakcija Radija Homer, Radio Crne Gore kao i didaktičke sale Biblioteke za slijepe Crne Gore.
„Njihov poslodavac bio je Kulturni centar Homer, a njihovo radno mjesto bilo je mjesto radijskog voditelja i novinara saradnika u Radiju, mjesto tonskog producenta kao i organizatora programa. Svi ovi podaci ukazuju da je Radio Homer odigrao značajnu ulogu u pogledu podizanja nivoa radne i profesionalne rehabilitacije OSI, kao i njihove ukupne socijalizacije“, istakao je Denda.
Dodatna vrijednost, kako je naveo, realizovanih projekata leži u činjenici da je tokom njihove realizacije rasla i jačala i sama radio stanica KC Homer.
Denda je kazao da je Javni servis dao novi kvalitet i još veći zamajac projektnim aktivnostima KC Homer i ukupnim, kako je naveo,naporima u pravcu profesionalne rehabilitacije u ukupne socijalne integracije članova i drugih OSI.
„Nakon tromjesečne obuke na Radiju Homer i na Radiju Crne Gore, koju je prošlo šest polaznika, njih četvoro imalo je priliku da kroz osmomjesečni radni angažman na pomenutim radio stanicama stiču znanja i iskustva iz oblasti novinarstva, realizacije i organizovanja programa, a Radio Homer će nakon isteka projekta o svom trošku zaposliti dvije osobe na period od šest mjeseci“, rekao je Denda.
Predstavnica ZZZCG Gracijela Rakonjac, kazala je da Crna Gora ima najnapredniji Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, navodeći da tim aktom propisano je da poslodavci koji zapošljavaju OSI imaju niz benefita prilikom zapošljavanja istih.
„U tom kontekstu, Crna Gora je stvorila uslove za otvaranje novih radnih mjesta. I ono što je navedeno kroz sva strateška dokumenta jeste da prepreke koje imaju OSI prilikom zapošljavanja jesu neadekvatna znanja, kao i vještine, a sa druge strane imamo predrasude od strane poslodavaca koji nerado zapošljavaju OSI jer sumnjaju u njihove radne sposobnosti“, navela je Rakonjac.
Prema njenim riječima, ZZZCG realizuje niz mjera sa ciljem da se otklone prepreke prilikom zapošljavanja OSI.
„Jedan od značajnih programa Fonda za profesionalnu rehabilitaciju jeste dodjela bespovratnih sredstava za zapošljavanje OSI, kroz grant šeme. Ti projekti su stvorili uslov da se otvore nova radna mjesta i da se zaposle OSI. Do sada je ZZZCG objavio osam javnih poziva, vrijednosti 13,5 miliona eura, uključeno je hiljadu OSI, i od tog broja je bilo zaposleno 50 odsto uključenih učesnika tokom trajanja projekta u najkraćem trajanju od polovine trajanja projekta“, istakla je Rakonjac.
Generalni direktor RTCG, Božidar Šundić,kazao je da je Javni servis saveznik u svim akcijama, kada treba zaštiti ili izboriti prava gledalaca i slušalaca, navodeći da je RTCG „krov pod kojim ima mjesta i posla za svakoga od nas“.
On je rekao da RTCG danas ima dvorstruku ulogu prema svim specifičnim društvenim grupama.
„Prvo, da ih kao poslodavac u skladu sa njihovim specifičnim znanjima, vještinama i praksama zaposli i omogući im nesmetano funkcionisanje te pomogne napredovanje i dalje obučavanje. Kolektivna neupućenost može se smanjiti ukoliko se osobe sa nekim od oblika invaliditeta uključe na svim nivoima medijske organizacije“, istakao je Šundić.
On smatra da ljudi koji prolaze kroz iskustvo koje invaliditet sa sobom nosi imaju malo ili nemaju priliku da govore o tome kako su predstavljeni u medijima.
„Glasila bi se, stoga, morala još snažnije podsticati da zapošljavaju OSI, ali i da im daju više prostora za iznošenje mišljenja, stavova i ideja. Mediji moraju biti pozitivan primjer podstrekač i društveni čuvar kada su drugi javni subjekti u pitanju“, rekao je Šundić.
On je ocijenio da se projekat „Medijska struka – pravi okvir za dobar posao“ pokazao uspješnim, poručujući da ga treba nastaviti.
Polaznica obuke u okviru projekta „Medijska struka – pravi okvir za dobar posao“ Tijana Janjević kazala je da je tokom obuke puno novog naučila, navodeći da je i ranije imala iskustvo radeći na radiju.
„Ali rad na Radiju Crne Gore mi je mnogo pomogao jer ipak Javni servis se razlikuje od drugih radio stanica. Na osnovu svog iskustva mogu da zaključim da je zahtjevniji, da od novinara zahtjeva viši nivo kvalifikovanosti. Puno sam naučila i ovo je za mene bilo dragocjeno iskustvo u pogledu novinarskog posla. Nadam se da ću u budućnosti moći negdje to znanje i da primjenim“, kazala je Janjević.
U nastavku možete pogledati kako su se učesnici konferencije obratili prisutnima:
Božidar Šundić:
https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/BS.mp4
Božidar Denda:
I dio: https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/BD1.mp4
II dio: https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/BD2.mp4
Gracijela Rakonjac:
https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/GR.mp4
Tijana Janjević:
https://objects-us-east-1.dream.io/pr-centar/2019/NOVEMBAR/14.11.2019_RADIO_HOMER/VIDEO/TJ.mp4