Радионица о Маракешком споразуму одржана је у четвртак 30 маја у хотелу “Рамада” у Подгорици. На радионици је учествовало 10 библиотекара из Подгорице, Цетиња и Никшића,- из Националне библиотеке Ђурђе Црнојевић, из градских библиотека Цетиња и Никшића, из Универзитетске библиотеке у Подгорици , библиотеке Философског факултета Никшић из више школских библиотека из Подгорице као и из Библиотеке за слијепе Црне Горе. Радионицу је водила библиотекарка Смиљана Радусиновић из Библиотеке за слијепе Црне Горе а динамичан рад и живе дискусије свих присутних указале су да је тема радионице заиста актуелна и занимљива те да побуђује велико интересовање како библиотечке струке тако и шире јавности.
Поред тога било је ријечи и о искуствима у пружању библиотечких услуга корисницима којима штампани материјали нијесу читљиви и о размјени тих као и других искустава те о могућностима успостављања и проширење сарадње међу библиотекама у контексту приче о Маракешком споразуму.
Учесници радионице су исказали велико задовољство што су били у прилици да се детаљније обавијесте о Маракешком споразуму, истичући да су о тој теми знали јако мало. Исказали су жељу и интересовање да сличних скупова буде још а неки међу њима су изразили жељу да се такве радионице организују и у њиховим срединама. Закључено је да постоји велика потреба за ближом и квалитетнијом сарадњом на плану усвајања и имплементације Маракешког споразума као и на успостављању ефикасних механизама за квалитетну едукацију библиотечких радника о том питању.
Истог дана, одржан је и округли сто о Ратификацији Маракешког споразума за представнике аутора, издавачких кућа, невладиних удружења особа којима штампани материјали нијесу читљиви. Учествовали су представници више издавачких кућа из Подгорице и са Цетиња више писаца, пјесника и афористичара из Црне Горе као и неколико особа оштећеног вида родитеља ђеце са сметњама вида, међу којима и чланови КЦ Хомер те корисници Библиотеке за слијепе Црне Горе.
Округли сто је водила Марија Зековић, сарадница Културног центра Хомер а сви присутни на округлом столу учествовали су у раду неки и по више пута. Квалитет вођене дискусије огледа се прије свега у чињеници да су се на једном мјесту око исте теме окупили представници свих заинтересованих страна па су се тако могле чути опаске и ставови по више питања везаних за Маракешки споразум из више различитих углова. Основни циљ округлог стола испуњен је у потпуности с обзиром да су сви учесници стекли увид и праву слику о значају и улози Маракешког споразума. Многи су, шта више , имали солидно преџнање на ту тему што се повољно одразило на квалитет рада и на округли сто у цјелини.
Издавачи и аутори су се интересовали да ли ће се Маракешки споразум у земљама које су већ имплементирале његове одредбе показати као добар баланс интереса аутора и издавача, са једне, и лица оштећеног вида, са друге стране. Корисници Библиотеке за слијепе су мишљења да би свако одуговлачење ратификације и примјене споразума, било административне или неке друге природе, било ојачавање препрека у протоку информација, тј. непотребно компликовање ђелатности транспоновања штампаног материјала у аудио форму.
Оба скупа одржана су у оквиру реализације пројекта “Ратификација Маракешког споразума-учинимо књиге доступне свима”, који је подржан од Министарства за људска и мањинска права и који НВО Културни центар Хомер из Подгорице реализује у партнерству са НВО Еквивалент такође из Подгорице.