У организацији Културног центра Хомер, 11.6.2019.године у хотелу Франца, у Бијелом Пољу , одржана је радионица “Ратификација Маракешког споразума – Учинимо књиге доступне свима”. Учесници су били библиотечки радници из градова са сјевера Црне Горе.

Маракешки споразум је врло важан документ који ће омогућити бржу и лакшу доступност књижне грађе у приступачним форматима свим лицима без вида и свим другим лицима, која из било ког другог разлога, нијесу у могућности да читају стандардну, црну штампу. Радионици су присуствовали библиотечки радници, њих једанаесторо, из Бијелог Поља, Берана, Плава, Рожаја, Андријевице и Пљеваља. На радионици су представљене и коментарисане најзначајније одредбе Маракешког споразума, с циљем да се библиотечки радници упознају са бенефитима које ће донијети потписивање овог Споразума свим корисницима без вида и са другим сметњама због којих не могу користити стандарно штампане књиге, али и свим будућим “овлашћеним субјектима ” који ће моћи несметано да транспонују књиге у приступачни формат, без сагласности аутора и без новчане накнаде, искључиво, на непрофитној основи.
Заједнички закључак учесника је био да је радионица много допринијела бољем разумијевању Маракешког споразума и да ће покренути библиотечке раднике на даље ширење информација о Маракешу у својим библиотекама.
Овом радионицом, као и са предходне двије, на којима је учешће узело преко 30 библиотечких радника, Културни центар Хомер се придружио јавном заговарању за потписивање Маракешког споразума.
Радионицу је водила Смиљана Радусиновић, библиотекар у Библиотеци за слијепе Црне Горе.
Истог дана у Бијелом Пољу у организацији Културног центра Хомер одржана је још једна радионица-округли сто .
На том скупу учествовали су представници издавача, писци, као и особе оштећеног вида, односно корисници Библиотеке за слијепе Црне Горе. На скупу су се нашли и представници медија, као и културни радници из Бијелог Поља, Берана и Колашина.
Инструкторка на округлом столу, Марија Зековић, присутнима је предочила суштину и значај Маракешког уговора и његове посљедице у виду лакшег и бржег транспоновања штампаних текстова у аудио форму или Брајево писмо. Учесници су махом били мишљења да је друштвено одговорно и, надасве, хумано, ограничити домаћим законодавством ауторска права, како евентуално спречавање умножавања ђела кроз аудио форму у овлашћеним установама не би било правно и практично могуће.
Корисници и рецепијенти аудио књига, већ дијелом упознати преко медија са пројектом Ратификација Маракешког споразума – Учинимо књиге доступне свима, посебно су се интересовали за књиге у аудио форми настале у установама у региону, не скривајући задовољство што ће са примјеном споразума у региону, аудио материјал настао посљедњих година бити доступнији.
Учесници дискусије су увјерени да ће у најскорије вријеме надлежне државне инстанце спровести потребну процедуру како би Маракешки споразум заживио и у нашој земљи и региону, на задовољство око 15 000 слијепих и слабовидих, а самим тим и на општу корист.
Радионица за сјеверну регију, одржана у Бијелом Пољу, завршни је скуп те врсте у оквири пројекта НВО Културни центар Хомер и партнерске НВО Еквивалент: Ратификација Маракешког споразума – Учинимо књиге доступне свима. Носиоци пројекта изражавају велико задовољство због обављеног посла, тј. упознавања шире јавности са суштином Маракешког споразума, као и због првих корака надлежних државних служби у правцу ратификације и потписивања.
На радионицама и округлим столовима које је Културни центар Хомер у сарадњи са НВО Еквивалент организавао у Бару, Подгорици и Бијелом Пољу, учествовало је преко 60 библиотечких радника, писаца, представника издавача, медија и корисника библиотека за кориснике којима штампани материјали нијесу читљиви. Ти скупови организовани су у оквиру пројекта “Ратификација Маракешког споразума- учинимо књиге доступне свима”, који је финансијски подржало Министарство за људска и мањинска права. У оквиру истог пројекта на јесен у Подгорици планирана је завршна конференција која треба да окупи представнике више Министарстава, библиотечке ђелатнике, правнике, ауторе , представнике издавача и кориснике библиотечких публикација у приступачним формама са циљем да се широј јавности а посебно надлежним огранима државне управе скрене пажња на значај Маракешког споразума и његове ратификације у Црној Гори.