Radionica o Marakeškom sporazumu održana je u četvrtak 30 maja u hotelu “Ramada” u Podgorici. Na radionici je učestvovalo 10 bibliotekara iz Podgorice, Cetinja i Nikšića,- iz Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević, iz gradskih biblioteka Cetinja i Nikšića, iz Univerzitetske biblioteke u Podgorici , biblioteke Filosofskog fakulteta Nikšić iz više školskih biblioteka iz Podgorice kao i iz Biblioteke za slijepe Crne Gore. Radionicu je vodila bibliotekarka Smiljana Radusinović iz Biblioteke za slijepe Crne Gore a dinamičan rad i žive diskusije svih prisutnih ukazale su da je tema radionice zaista aktuelna i zanimljiva te da pobuđuje veliko interesovanje kako bibliotečke struke tako i šire javnosti.

Pored toga bilo je riječi i o iskustvima u pružanju bibliotečkih usluga korisnicima kojima štampani materijali nijesu čitljivi i o razmjeni tih kao i drugih iskustava te o mogućnostima uspostavljanja i proširenje saradnje među bibliotekama u kontekstu priče o Marakeškom sporazumu.
Učesnici radionice su iskazali veliko zadovoljstvo što su bili u prilici da se detaljnije obavijeste o Marakeškom sporazumu, ističući da su o toj temi znali jako malo. Iskazali su želju i interesovanje da sličnih skupova bude još a neki među njima su izrazili želju da se takve radionice organizuju i u njihovim sredinama. Zaključeno je da postoji velika potreba za bližom i kvalitetnijom saradnjom na planu usvajanja i implementacije Marakeškog sporazuma kao i na uspostavljanju efikasnih mehanizama za kvalitetnu edukaciju bibliotečkih radnika o tom pitanju.

Istog dana, održan je i okrugli sto o Ratifikaciji Marakeškog sporazuma za predstavnike autora, izdavačkih kuća, nevladinih udruženja osoba kojima štampani materijali nijesu čitljivi. Učestvovali su predstavnici više izdavačkih kuća iz Podgorice i sa Cetinja više pisaca, pjesnika i aforističara iz Crne Gore kao i nekoliko osoba oštećenog vida roditelja djece sa smetnjama vida, među kojima i članovi KC Homer te korisnici Biblioteke za slijepe Crne Gore.

Okrugli sto je vodila Marija Zeković, saradnica Kulturnog centra Homer a svi prisutni na okruglom stolu učestvovali su u radu neki i po više puta. Kvalitet vođene diskusije ogleda se prije svega u činjenici da su se na jednom mjestu oko iste teme okupili predstavnici svih zainteresovanih strana pa su se tako mogle čuti opaske i stavovi po više pitanja vezanih za Marakeški sporazum iz više različitih uglova. Osnovni cilj okruglog stola ispunjen je u potpunosti s obzirom da su svi učesnici stekli uvid i pravu sliku o značaju i ulozi Marakeškog sporazuma. Mnogi su, šta više , imali solidno predznanje na tu temu što se povoljno odrazilo na kvalitet rada i na okrugli sto u cjelini.

Izdavači i autori su se interesovali da li će se Marakeški sporazum u zemljama koje su već implementirale njegove odredbe pokazati kao dobar balans interesa autora i izdavača, sa jedne, i lica oštećenog vida, sa druge strane. Korisnici Biblioteke za slijepe su mišljenja da bi svako odugovlačenje ratifikacije i primjene sporazuma, bilo administrativne ili neke druge prirode, bilo ojačavanje prepreka u protoku informacija, tj. nepotrebno komplikovanje djelatnosti transponovanja štampanog materijala u audio formu.

Oba skupa održana su u okviru realizacije projekta “Ratifikacija Marakeškog sporazuma-učinimo knjige dostupne svima”, koji je podržan od Ministarstva za ljudska i manjinska prava i koji NVO Kulturni centar Homer iz Podgorice realizuje u partnerstvu sa NVO Ekvivalent takođe iz Podgorice.